Direct nadat de vrouw gevonden wordt, komt haar 36-jarige kleinzoon in beeld. In politiesystemen komen tal van meldingen voor over verward en gewelddadig gedrag. Hij zou lijden aan waanbeelden, dreigend zijn richting zijn moeder en messen bij zich dragen. In de periode rond het incident was hij regelmatig bij zijn oma. Verder politieonderzoek ondersteunt de verdenking: er wordt een mes gevonden met DNA van zowel verdachte als slachtoffer en op camerabeelden is te zien dat de verdachte de route naar zijn oma en terug op de fiets aflegt. In de woning van het slachtoffer wijst niets op een onbekende dader met bijvoorbeeld een roofmotief. Ondanks dat de verdachte zelf ontkent, bestaat er naar oordeel van het OM geen enkele twijfel over dat de verdachte degene is die de vrouw om het leven heeft gebracht.
Onherstelbaar leed
Uit het smoren, wurgen en de veelvuldige en krachtige steekbewegingen, blijkt naar oordeel van het OM dat de verdachte de vrouw opzettelijk om het leven heeft gebracht. De officier van justitie: ‘Het hoogbejaarde slachtoffer had een heel geregeld leventje. Opstaan, aankleden, ontbijten. Huishoudelijke dingetjes, koffie met een krantje en elke dag een ommetje met de rollator. Aan dat vredige leven op haar oude dag kwam een heel abrupt einde. Zij is op een gruwelijke manier om het leven gekomen. De verdachte heeft de nabestaanden daarmee onherstelbaar leed aangedaan.’
Sterk verminderd toerekeningsvatbaar
De verdachte is onderzocht in het Pieter Baan Centrum. Op basis van het rapport trekt het OM de conclusie dat hij stoornissen heeft die in een sterke mate hebben doorgewerkt in zijn handelen. Er kan echter niet worden vastgesteld dat hij volledig ontoerekeningsvatbaar is. De verdachte is daarom strafbaar en het OM eist een gevangenisstraf van vijf jaar tegen hem. Deze straf is lager dan doorgaans voor zo’n feit wordt opgelegd, omdat de officier uitgaat van sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid. Ter bescherming van de maatschappij, eist het OM naast een gevangenisstraf ook tbs met dwangverpleging. De rechter doet over drie weken uitspraak.

5.1 ℃


























